. .

The page is printed

Yüzde 5’lik gelir artışı; 27 milyon €’dan fazla yatırım

Özellikle kara ve hava taşımacılığında daha yüksek yükleme hacmi • Lojistik geliri yüzde 15 arttı • 2016’da Güney Doğu Avrupa’ya 50 milyon € yatırım yapılacak

(Viyana/Güney Doğu Avrupa, 18 Temmuz 2016) Zorlayıcı bir ekonomik ortama rağmen DB Schenker aynı zamanda bölgedeki ağının genişletilmesine 27 milyon €’dan fazla yatırım yaparken Güney Doğu Avrupa’daki yatırımını 5% ile yaklaşık 1,4 milyar €’ya çıkarttı.

Lojistik servis sağlayıcısı Güney Doğu Avrupa bölgesinde gerçekleştirdiği sevkiyatlarını 2015’te yüzde 7,3’ten fazla artırdı. Karayolu yüklemeleri 9% artış ile yaklaşık 9,1 milyon birim (toplam 13,2 milyon ton yükleme yapıldı) oldu. Havayolu yükleme hacmi ise 7% arttı (toplam 89.000 ton yükleme yapıldı). Güney Doğu Avrupa’da büyük büyüme kaydedilirken; denizyolu yükleme hacmi 307 000 TEU’ya yükseldi. DB Schenker’in kontrat lojistiği bölümü ise gelirini 15% artırarak büyümeye devam etti.

Global Spor Etkinlikleri - Fuar ve Sergiler birimindeki gelir yaklaşık 9,1% arttı. 2015 iş yılının önemli olayları Avusturya Kayak Federasyonu’nu yıl boyunca desteklenmesi ve MERCEDES AMG PETRONAS Formula 1 yarış ekibinin Avrupa’daki tüm yarışlar için lojistik olarak desteklenmesini içeriyordu. Ayrıca DB Schenker bu ağustos ayında Brezilya’daki Yaz Olimpiyatları sırasında Avusturya Olimpiyat Komitesi’nin lojistik ihtiyaçlarını sağlayacak.

Ayrıca şirket bir tondan fazla ağırlıkta olan “Avusturya Evi”nin Brezilya’ya nakliyesinden de sorumlu olacak.


Güney Doğu Avrupa’da, özellikle de Çek Cumhuriyeti, Romanya, Bulgaristan, Slovenya ve Slovakya’da DB Schenker ofisleri tarafından çok iyi finansal sonuçlar elde edildi ve bazı durumlarda gelirde iki basamaklı büyüme yüzdeleri kaydedildi. Ayrıca Yunanistan, Makedonya, Sırbistan ve Bosna’da da sonuçlar olumlu olarak ilerledi.

2015’in sonunda DB Schenker Avusturya’dan Türkiye’ye kadar kapsamlı bir ağda yayılan ve şirketin ürün ve hizmetlerinin bütün çeşitlerini sunan 80’den fazla konumda yaklaşık olarak 6000 erkek ve kadın istihdam etmektedir.

Entegre lojistik hizmet sağlayıcı, 2016’da büyüme yolunda devam etmektedir. DB Schenker bölgedeki müşterilerine hizmetlerini geliştirmek için bu yıl Avusturya ve Güney Doğu Avrupa’ya yaklaşık 50 milyon € yatırım yapacak. Bunun yanı sıra, Graz (Avusturya) bölgesinde Wundschuh’ta yeni bir terminal kurmak için 25 milyon € yatırım yapmaktadır. Ayrıca DB Schenker, ilaç sektöründeki önemli bir müşteri için Kufstein’da (Avusturya) 11 milyon € maliyeti olan ek bir bina da inşa etmektedir.

2016 başında, Türkiye’de iki yeni tesis faaliyete geçmiştir; Bursa’daki lojistik merkezi yatırımının değeri 2,5 milyon €’dur. Ayrıca, Manisa’da 2016’nın başlarında açılan yeni lojistik terminal için de yine 2,5 milyon € yatırım yapılmıştır.  

Şirketin Sofya, Bulgaristan’daki terminali 2,4 milyon €’luk bir yatırım ile 3,700 m² kadar genişletilmektedir. Sorumlu kurulun onayından sonra 2017 başında Türkiye iştirakinin şubesi ve merkezi yaklaşık 6,5 milyon €’luk bir yatırım ile İstanbul’daki yeni ofis binasına taşınacaktır. Ayrıca DB Schenker Yunanistan merkez ofis ve şubeleri de bu yıl yeni bir ofise taşınacaktır.

 

Güney Doğu Avrupa’da DB Schenker
DB Schenker 2,000 lokasyonda 66,000 kişi istihdam eden uluslararası bir lojistik servis sağlayıcısıdır. Viyana’daki Schenker & Co AG Güney Doğu Avrupa bölgesi için (14 ülke, 5500 çalışan) bölge merkezi olarak görev görmektedir. 

Son güncelleme: 11.08.2016

Sayfa başına git